Zhodnocení sezóny 2019 očima trenérů RC Liberec

29.11.2019

V jarní části sezóny byl výkon našich mužů nervózní a chaotický. S přesvědčením, že jsme připravení ukázat na turnajích tvrdou hru s jasně určenými pokyny, přišel naprostý opak. Výsledky, kdy jsme se umísťovali na 5.-6. místě, měly zároveň negativní dopad na psychiku celého týmu. První zápasy na turnajích pro nás byly skoro až prokletím, pravidelně jsme prohrávali. Nutno dodat, že zcela zaslouženě. Následné zápasy už jsme odehrávali znatelně kvalitněji, ale i tak to nebylo dostačující.

Strategii tréninkových plánů jsme neměnili. Neustále byl kladen důraz na vytvoření čistě týmové hry, ve které nepřevažuje útok ani roj, na přiměřenou tvrdost a na pohyb po hřišti. Tyto aspekty jsme drilovali stále dokola a věřili v následné zúročení.

Na konci jarní sezóny už byl výkon týmu podstatně lepší, ale pořád jako na houpačce. Kvalitní výkony střídaly hrubé chyby celého týmu. Bodově jsme však již začali vzrůstat.

Zlom přišel na 5. turnaji v Brně, kde jsme začali konečně hrát ,,naší" hru. Bodově to nebylo tolik znatelné, ale hra měla úplně jiný náboj. Tento turnaj celý tým nakopnul a hlavně nás vyklidnil. Začal se ztrácet chaos, který jsme si s sebou nesli od začátku sezóny. Stále ovšem převažoval výkon roje nad útokem.

V posledních dvou turnajích se naše výkony naprosto otočily. Herně se srovnal útok s rojem a předvedli jsme tak čistě týmovou hru, kde nikdo nepřevažuje, a všichni hrají za všechny. Tréninkové drilování se konečně projevilo. Výsledkem byly dva vyhrané turnaje pro RC Liberec. I přes kolísavý výkon klubu jsme bodově skončili vyrovnáni s RC Sedlčany, které vyhráli ,,Český pohár" v sedmičkovém rugby. Tímto jim gratulujeme k vítězství!

Na závěr musíme vysmeknout poklonu týmu Titánů z Nového Města na Moravě, se kterými jsme po celý rok vedli bitvu o vrchní příčky Českého poháru. Je to tvrdý soupeř a ve většině všech našich zápasů byla hra velmi vyrovnaná. Závěr sezóny byl nakonec úspěšnější pro nás. Těšíme se na další sezónu a věříme, že podáme stabilní a hlavně kvalitní výkon již od začátku. Děkujeme organizátorům turnajů, rozhodčím, našim sponzorům a podporovatelům klubu RC Liberec (s důrazem na fanynky, které se nám doposud úspěšně skrývají) a hlavně našim soupeřům!

Rugby zdar!!

Jan Topolánek a Pavel Všetička